Nie ma taryfy ulgowej w związku z wojną w Ukrainie
Aby uznać prawo podatnika do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu aktualizującego wartość należności od ukraińskiego dłużnika, konieczne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego w celu udokumentowania nieściągalności wierzytelności, mimo trwającej wojny.
Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 6 września 2022 r. (0111-KDIB1-1.4010.269. 2022.1.BS).
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła podatnika będącego spółką z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, prowadzącej działalność w sektorze produkcyjnym. Jeden z ukraińskich klientów spółki, jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę, przestał spłacać swoje zobowiązania w związku z trudną sytuacją finansową. Zaległości dotyczyły towarów dostarczonych za Bug jeszcze w 2018 i 2019 roku. Jak wskazano we wniosku, wobec dłużnika udało się wszcząć postępowanie sądowe w tej sprawie przed sądem ukraińskim i uzyskać pozytywny, prawomocny wyrok, zasądzający na rzecz wnioskodawcy omawiane należności.
W związku z tym, wnioskodawca dokonał odpisu aktualizującego wartość wierzytelności. W złożonym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zadała pytanie, czy omawiany odpis będzie mogła uznać za koszt uzyskania przychodu. Według spółki, zgodnie z przepisami CIT powinno być to możliwe – organ był jednakże innego zdania.
Podstawą do stanowiska wnioskodawcy było brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 26a oraz ust. 2a pkt 1 ustawy o CIT. Jak wskazuje bowiem pierwszy z przytoczonych przepisów, kosztem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta